İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen, Türkiye’nin en büyük sinema etkinliği İstanbul Film Festivali, bu yıl 38. kez sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Bu yıl 5-16 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek Film Festivali 175 uzun metrajlı ve 11 kısa filmden oluşan zengin bir programa sahip. Festival kapsamında 12 gün boyunca, 19 bölümde 45 ülkeden 187 yönetmenin toplam 186 filmi gösterilecek. Türkiye ve dünya sinemasının nitelikli ve başarılı örneklerinin yanı sıra söyleşiler ve atölyeler gibi birçok etkinlik de yer alacak.
Bu yıl festivalin açılış filmi, “Fransız tiyatrosunun prensi” lakaplı genç deha, dramaturg, oyuncu ve oyun yazarı Alexis Michalik’in son filmi “Edmond”. Birçok kez Molière ödülüne layık görülen Alexis Michalik, aynı adlı gişe rekortmeni oyununun sinema uyarlamasını da üstlenerek, filmin senaryosunu yazdı ve yönetmenliğini yaptı.
İstanbul Film Festivali programı
İstanbul Film Festivali’nde filmler bu yıl Beyoğlu’nda Atlas Sineması, Beyoğlu Sineması, Pera Müzesi Oditoryumu, Nişantaşı’nda Cinemaximum City’s (Salon 7, Salon 3),Gayrettepe’de Cinemaximum Zorlu (Salon 8) ve Kadıköy’de Rexx Sineması ve Kadıköy Sineması olmak üzere 8 salonda gösterilecek.
Festival gösterimleri 11.00, 13.30, 16.00, 19.00 ve 21.30 seanslarında izleyicilerle buluşacak. Festival biletleri İKSV Lale Kart üyeleri için indirimli ön satışların ardından 23 Mart Cumartesi günü 10.30’dan itibaren hizmet bedeli eklenmeden, tüm satış kanallarında aynı ücretlerle Biletix satış kanalları ile Beyoğlu’nda Atlas ve Kadıköy’de Rexx sinemalarında açılacak ana gişelerden satışa çıkıyor.
İstanbul Film Festivali programı
Bilet fiyatları 
Hafta içi gündüz seansları (11.00, 13.30, 16.00 ) 10 TL;
Hafta içi 19.00 ve hafta sonu seansları (11.00, 13.30, 16.00, 19.00) 25 TL, öğrenciler ile 65 yaş ve üstü izleyiciler için 16TL;
Tüm 21.30 seansları 25 TL

FİLM LİSTESİ

ULUSLARARASI YARIŞMA

Sınır / Gräns / Border / Ali Abbasi (İsveç, Danimarka)
Nebula / Tarık Aktaş (Türkiye)
Ağaçlardan Bahsetmek / Talking About Trees / Suhaib Gasmelbari (Sudan, Fransa, Çad)
Yem / Bait / Mark Jenkin (İngiltere)
Diane / Kent Jones (ABD)
Sinek Kuşu / Bolsae / House of Hummingbird / Bora Kim (Güney Kore)
Kırmızı / Rojo / Benjamin Naishtat (Arjantin, Belçika, Brezilya, Almanya, Fransa, İsviçre)
Dünyanın Sınırında / Les Confins du Monde / To The Ends of the World / Guillaume Nicloux (Fransa, Belçika)
Lanetli Kumaş / In Fabric / Peter Strickland (İngiltere)
Canım / Delband / Beloved / Yaser Talebi (İran)
Aether / Rûken Tekeş (Türkiye, İtalya)
Gözü Kara / Podbrosy / Jumpman / Ivan I. Tverdovsky (Rusya, Litvanya, İrlanda, Fransa)

İstanbul Film Festivali programı
SİNEMADA İNSAN HAKLARI YARIŞMASI

Aralık’ta / Diciembres / Decembers / Enrique Castro Ríos (Panama, Kolombiya)
Damien Dünyayı Değiştirmek İstiyor / Damien veut changer le monde / Adopt A Daddy / Xavier De  Choudens (Fransa)
Hayattan Bir Gün Daha / Another Day of Life / Raúl De La Fuente & Damian Nenow (Polonya, İspanya, Almanya, Macaristan)
Melekler Işıktan Yaratılmıştır / Angels Are Made of Light / James Longley (ABD, Danimarka, Norveç)
DİŞİL HAZ / FEMALE PLEASURE / Barbara Miller (İsviçre, Almanya)
Dünya Yanarken Ne Yapacaksın? / What You Gonna Do When the World’s on Fire? / Roberto Minervini (İtalya, ABD, Fransa)
Marighella / Wagner Moura (Brezilya)
Joy / Sudabeh Mortezai (Avusturya)
Angelo / Markus Schleinzer (Avusturya, Lüksemburg)
Saf / Ali Vatansever (Türkiye, Almanya, Romanya)

Marighella / Wagner Moura
ULUSAL YARIŞMA

Nebula / Tarık Aktaş
Kız Kardeşler / Emin Alper
Aden / Barış Atay
Kardeşler / Ömür Atay
Güvercin Hırsızları / Osman Nail Doğan
Görülmüştür / Serhat Karaaslan
İçerdekiler / Hüseyin Karabey
Saf / Ali Vatansever
Yuva / Emre Yeksan
İstanbul Film Festivali programı

Yarışma Dışı

Kader Postası / Elif Akarsu Polat, Çiğdem Bozalı
Arada / Ali Kemal Çınar
Suç Unsuru / Süleyman Arda Eminçe
Son Çıkış / Ramin Matin

İstanbul Film Festivali programı

ULUSAL BELGESEL YARIŞMASI

Meleklerin Koruyucusu / Ensar Altay
Tanrı Göçmen Çocukları Sever mi Anne? / Rena Lusin Bitmez
Şehitler / Köken Ergun
Yaz Kış Demeden / Zeynep Güzel
Köpek Filmi / Cem Hakverdi
Bulutlar / Osman Nuri İyem
Kâzım / Dilek Kaya
Gulyabani / Gürcan Keltek
Baştan Başa / Aylin Kuryel, Fırat Yücel
Vargit Zamanı / Orhan Tekeoğlu
Aether / Rûken Tekeş
Amina / Kıvılcım Akay

İstanbul Film Festivali programı

GALALAR

Hepsi Gerçek / All is True / Kenneth Branagh / İngiltere
High Life / Claire Denis / Fransa, Almanya, İngiltere, Polonya, ABD
Beyaz Karga / The White Crow / Ralph Fiennes / İngiltere-Fransa
Sokağın Dili Olsa / If Beale Street Could Talk / Barry Jenkins / ABD
Greta / Neil Jordan / İrlanda, ABD
Destroyer / Karyn Kusama / ABD
Gloria Bell / Sebastián Lelio / Şili, ABD
Edmond / Alexis Michalik / Fransa, Belçika
Yüzleşme / Grâce à Dieu / By The Grace of God / François Ozon / Fransa
Yabancıların Nezaketi / The Kindness of Strangers / Lone Scherfig / Danimarka, Kanada, İsveç, Fransa, Almanya, İngiltere
Adaletsiz / Dragged Across Concrete / S. Craig Zahler / Kanada, ABD
Hakan: Muhafız (Sezon 2 Bölüm 1-2) / The Protector (S02 E01-02) / Umut Aral / Türkiye

İstanbul Film Festivali programı

DÜNYA FESTİVALLERİNDEN

Irmak / Ozen / The River / Emir Baigazin / Kazakistan, Polonya, Norveç
Yuli / Icíar Bollaín / İspanya, Küba, İngiltere, Almanya
1968 / Tassos Boulmetis / Yunanistan
İmkânsız Aşk / Un amour impossible / An Impossible Love / Catherine Corsini / Fransa, Belçika
Durgun Nehir / Still River / Angelos Frantzis / Yunanistan, Fransa, Letonya
Piranhalar / La paranza dei bambini / Piranhas / Claudio Giovannesi / İtalya
Amanda / Mikhaël Hers / Fransa

Bay Jones / Mr. Jones / Agnieszka Holland / Polonya, Ukrayna, İngiltere
Odamda / In My Room / Ulrich Köhler / Almanya, İtalya
Yola Devam / Continuer / Keep Going / Joachim Lafosse / Belçika, Fransa
Eşanlamlılar / Synonymes / Synonyms / Nadav Lapid / Fransa, İsrail, Almanya
Peterloo / Mike Leigh / İngiltere
Başlangıçta / Genèse / Genesis / Philippe Lesage / Kanada

İstanbul Film Festivali programı
İlahi Aşk / Divino Amor / Divine Love / Gabriel Mascaro / Brazilya, Uruguay, Danimarka, Norveç, Şili
Alfa / Alpha, The Right to Kill / Brillante Mendoza / Filipinler
Bir Melek / Un Ange / Angel / Koen Mortier / Belçika, Hollanda,
Hangi Kadın / Celle que vous croyez / Who You Think I Am / Safy Nebbou / Fransa
Melek / El Ángel / Luis Ortega / Arjantin, İspanya
Petra / Jaime Rosales / İspanya, Fransa, Danimarka

On Dört / Fourteen / Dan Sallitt / ABD
Nehir Kıyısındaki Otel / Gangbyun Hotel / Hotel by the River / Hong Sangsoo / Kore
Evdeydim, Ama / Ich war zuhause, aber / I was at Home, But / Angela Shanelec / Almanya-Sırbistan
Joel / Carlos Sorin / Arjantin
Aşk 1: Köpek / Dragoste 1: Câine / Love 1: Dog / Florin Şerban / Romanya, Polonya
Elveda Oğlum / So Long, My Son / Wang Xiaoshuai / Çin
Shadow / Ying / Shadow / Zhang Yimou / Çin, Hong Kong

İstanbul Film Festivali programı

GENÇ USTALAR

Sevgili Oğlum / Weldi / Dear Son / Mohamed Ben Attia / Tunus, Belçika, Fransa, Katar
Yanardağ / Volcano / Roman Bondarchuk / Ukrayna, Almanya / 106’
Gerçek Aşk / C’est ça l’amour / Real Love / Claire Burger / Fransa, Belçika
Oray / Mehmet Akif Büyükatalay / Almanya

Çiçekli Vadi / Virágvölgy / Blossom Valley / László Csuja / Macaristan
Oyunbozan / Systemsprenger / System Crasher / Nora Fingscheidt  / Almanya

Hasatçılar / Die Stropers / The Harvesters / Etienne Kallos / Fransa, Güney Afrika, Yunanistan, İsviçre
Garson / The Waiter / Steve Krikris / Yunanistan

İstanbul Film Festivali programı
Biz Çakallar / We the Coyotes / Hanna Ladoul & Marco La Via / ABD
Yolluk / L’enkas / The Truk / Sarah Marx / Fransa
Herkesi Şaşırtan Adam / Tchelovek kotorij udivil vseh / The Man Who Surprised Everyone / Natasha Merkulova & Aleksey Chupov / Rusya, Fransa, Estonya

Canavarlar. / Monștri. / Monsters. / Marius Olteanu / Romanya
Doktorlar / L’Ordre des Medecins / Breath of Life / David Roux / Fransa
Ölüler ve Diğerleri / Chuva é cantoria na Aldeia Dos Mortos / The Dead and the Others / João Salaviza & Renée Nader Messora  / Brezilya, Portekiz

BELGESEL KUŞAĞI

Çağımız / L’époque / Young and Alive / Matthieu Bareyre / Fransa
Faili Meçhul / Cold Case Hammarskjöld / Mads Brügger / Danimarka
Diğerlerinin Sessizliği / The Silence of Others / Almudena Carracedo & Robert Bahar / İspanya
Hayal-et / Dreamaway / Johanna Domke & Marouan Omara / Almanya, Mısır

Gorbaçov’la Görüşme / Meeting Gorbachev / Werner Herzog & Andre Singer / İngiltere, ABD, Almanya
İsviçreli Chris / Chris the Swiss / Anja Kofmel / İsviçre, Hırvatistan, Almanya, Finlandiya
Aquarela / Viktor Kossakovsky / İngiltere, Almanya, Danimarka

İstanbul Film Festivali programı
El Pepe, Yüce Bir Yaşam / El Pepe, una vida suprema / El Pepe, A Supreme Life / Emir Kusturica / Arjantin, Uruguay
Putin’in Tanıkları / Svideteli Putina / Putin’s Witnesses / Vitaly Mansky / Letonya, İsviçre, Çek Cumhuriyeti
Santiago, İtalya / Santiago, Italia / Nanni Moretti / İtalya, Fransa, Şili
Aile Peşinde / Dar Jostojoye Farideh / Finding Farideh / Azadeh Mousavi, Kouroush Ataei / İran
Yenilgilerimiz / Nos Defaites / Our Defeats / Jean-Gabriel Périot / Fransa

Banksy’yi Çalan Adam / L’uomo che rubò Banksy / The Man Who Stole Banksy / Marco Proserpio / İtalya
Cirkus Rwanda / Michal Varga / Çek Cumhuriyeti, Slovakya
Çalışma (1968 – 2018) / Ne travaille pas (1968 – 2018) / Don’t Work (1968 – 2018) César Vayssié / Fransa
Monrovia, Indiana / Frederick Wiseman / ABD

İstanbul Film Festivali programı

MAYINLI BÖLGE

Dağ / The Mountain / Rick Alverson / ABD
Deniz Şeytanı / Kraben Rahu / Manta Ray / Phuttiphong Aroonpheng / Tayland, Fransa, Çin
Mahvol, Mahluk, Mahvol / Muere, Monstruo, Muere / Murder Me, Monster / Alejandro Fadel / Arjantin, Fransa, Şili
Okul Çıkışı / L’heure de la sortie / School’s Out / Sébastien Marnier / Fransa
Sonuçlar / Posledice / Consequences / Darko Stante / Slovenya, Avusturya
Rüzgâr / The Wind / Emma Tammi / ABD

Kazı / The Dig / Andy & Ryan Tohill / İrlanda, İngiltere
Sargasso Denizi Mucizesi / To thávma tis thálassas ton Sargassón / The Miracle of the Sargasso Sea / Syllas Tzoumerkas / Yunanistan, Almanya, Hollanda, İsveç
Büyü / Spell / Brendan Walter / ABD

The Wind / Emma Tammi

ANTİDEPRESAN

Bakın Nasıl Kıvırıyoruz / Voyez comme on danse / Kiss and Tell / Michel Blanc / Fransa
Karakol / Au poste! / Keep an Eye Out / Quentin Dupieux / Fransa
Başyapıtım / Mi Obra Maestra / My Masterpiece / Gaston Duprat / Arjantin, İspanya
Sadık Bir Adam / L’homme fidèle / A Faithful Man / Louis Garrel / Fransa

Gözbebeğim / Pupille / In Safe Hands / Jeanne Herry / Fransa, Belçika
Yeni Yılın Kutlu Olsun, Colin Burstead / Happy New Year, Colin Burstead / Ben Wheatley / İngiltere
Tel Aviv Alev Alev / Tel Aviv on Fire / Sameh Zoabi / Lüksemburg, Fransa, İsrail, Belçika

 

 A Faithful Man / Louis Garrel
MUSİKIŞİNAS

Bir Zamanlar Normaldim / I Used to Be Normal: A Boyband Fangirl Story / Jessica Leski / Avustralya, ABD
Leyla Gencer: La Diva Turca / Selçuk Metin
A Dog Called Money / Seamus Murphy / İrlanda, İngiltere
Performance / Nicolas Roeg, Donald Cammell / İngiltere

Piazzolla, Köpekbalığı Yılları / Piazzolla, los años del tiburón / Piazzolla, the Years of the Shark / Daniel Rosenfeld / Arjantin, Fransa
Bugünün Senfonisi / Symphony of Now / Johannes Schaff / Almanya
Saz / Saz – The Key of Trust / Stephan Talneau / Almanya

 

Leyla Gencer: La Diva Turca / Selçuk Metin

NERDESİN AŞKIM?

Sarışın / Un Rubio / The Blonde One / Marco Berger / Arjantin
Sarsıntı / Temblores / Tremors / Jayro Bustamente / Guatemala, Fransa
José / Li Cheng / Guatemala, ABD
Elisa & Marcela / Isabel Coixet

Yeşil Gezegenden Kısa Bir Hikâye / Breve historia del planeta verde / Brief Story from the Green Planet / Santiago Loza / Arjantin, Brezilya, Almanya, İspanya
Sócrates / Alex Moratto / Brezilya
Vahşi / Sauvage / Camille Vidal-Naquet / Fransa
Sócrates / Alex Moratto

ÇİÇEK İSTEMEZ

Oda Hizmetçisi / La Camarista / The Chambermaid / Lila Avilés / Meksika
Sofia / Meryem Benm’Barek / Fransa, Katar
Nefes / Aire / Breathe / Arturo Castro Godoy / Arjantin
Bu Her Şeyi Değiştirir / This Changes Everything / Tom Donahue / ABD
En Sevdiğim Kumaş / Mon tissu préférée / My Favourite Fabric / Gaya Jiji / Fransa, Almanya, Türkiye
Kaygan Zemin / Der Boden unter den Füssen / The Ground Beneath My Feet / Marie Kreutzer

Üçüncü Eş / The Third Wife / Ash Mayfair / Vietnam
Alice T. / Radu Muntean / Romanya, Fransa, İsveç
Bir Gün / Egy Nap / One Day / Zsófia Szilágyi / Macaristan
Onun Adı Petrunia / Gospod postoi, imeto i’ e Petrunija / God Exists, Her Name Is Petrunya / Teona Strugar Mitevska /  Makedonya, Belçika, Fransa, Hırvatistan, Slovenya

Alice T. / Radu Muntean

 

BAŞYAPIT FABRİKASI: KUBRICK

Korku ve Arzu / Fear and Desire (1953)
Katilin Busesi / Killer’s Kiss (1955)
Son Darbe / The Killing (1956)
Zafer Yolları / Paths of Glory (1957)
Spartacus (1960)

Lolita (1962)
Dr. Garipaşk / Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964)
2001: Uzay Macerası / 2001: A Space Odyssey (1968)
Otomatik Portakal / A Clockwork Orange (1971)
Barry Lyndon (1975)
Cinnet / The Shining (1980)
Full Metal Jacket (1987)
Gözleri Tamamen Kapalı / Eyes Wide Shut (1999)

Cinnet / The Shining

CINEMANIA

Elveda / Goodbye / Tunç Başaran / Türkiye
Konformist / Il Conformista / The Conformist / Bernardo Bertolucci / İtalya, Fransa, Almanya
Gece Bekçisi / The Night Porter / Liliana Cavani / İtalya
Orson Welles’in Gözleri / The Eyes of Orson Welles / Mark Cousins / İngiltere
Halıcı Kız / The Carpetmaker Girl / Muhsin Ertuğrul

İş / Il Posto / Ermanno Olmi / İtalya
Memory / Memory: The Origins of Alien / Alexandre O. Philippe / ABD
Rosemary’nin Bebeği  / Rosemary’s Baby / Roman Polanski / ABD
Sıçan Avcısı / Ratcatcher / Lynne Ramsay / İngiltere-Fransa
Şafak Bekçileri / Watchmen of Dawn / Halit Refiğ

Watchmen of Dawn / Halit Refiğ

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
Lütfen adınızı giriniz.