Taçsız Kral

Atıf Yılmaz’ın yönetmenliğini yaptığı Taçsız Kral, efsane futbolcu Metin Oktay’ın hayatına odaklanıyor. Metin Oktay’ın da kamera karşısına geçtiği filmde ünlü futbolcuya Gönül Yazar, Ayten Gökçer, Ajda Pekkan, Erol Taş ve Can Tengizman eşlik ediyor.

Gol

Gol, futbol denildiğinde akla ilk gelen filmlerden. 3 filmlik seriden oluşan yapımın ilki olan Gol’un yönetmenliğiyse Danny Cannon’a ait.

Zafere Kaçış

Yönetmenliğini John Huston’ın yaptığı Zafere Kaçış, tarihle futbolu iç içe işleyen en başarılı filmlerden. Sylvester Stallone ve Michael Caine’in yer aldığı filmde, efsane futbolcu Pelé de Onbaşı Luis Fernandez karakterini canlandırıyor.

Dar Alanda Kısa Paslaşmalar

Gemide’den sonra Serdar Akar’ın ikinci uzun metrajlı filmi Dar Alanda Kısa Paslaşmalar, ülkemizdeki futbol sevdasını ve kültürünü başarılı karakterlerle anlatabilen bir film özelliğine sahip. Erkan Can, Müjde Ar, Savaş Dinçel, Şahnaz Çakıralp, Rafet El Roman, Sezai Aydın ve Uğur Polat’ın oynadığı film Serdar Akar’ın çocukluk ve gençlik dönemini anlatıyor.

Gol Kralı

Sevgilisi tarafından sevilmek istediği için futbola başlayan ve ünlü olmayı hedefleyen Sait karakterinin başından geçenleri anlatan filmin başrollerinde Kemal Sunal ve Suna Yıldızoğlu yer alıyor. Aziz Nesinin aynı adlı eserinden uyarlanan Gol Kralı, komik sahneleriyle futbolla ilgilenmeyen insanların bile izleyebileceği bir film.

Green Street Hooligans

Film; Elijah Wood’un canlandırdığı, futbolla yakından uzaktan ilgisi olmayan Matt karakterinin hikayesini anlatıyor. Kendisini bir anda West Ham United taraftar grubunun içerisinde bulan Matt, futbolun ve taraftarlık ruhunun nasıl bir his olduğunu yaşararak öğreniyor.

Eski Açık Sarı Desene

Ömer Ali Kazma’nın yönetmenliğini yaptığı Eski Açık Sarı Desene; Galatasaray taraftarları başta olmak üzere, tüm futbolseverlerin izlediği filmdir.

Cehennemde İki Devre

Cehennemde İki Devre, 2. Dünya Savaşı esnasında Ukrayna’daki Nazi kamplarında kalan bir grup Macar’ın hikayesi anlatıyor. Almanların emri üzerine futbol takımı kurmaya çalışan Macarların tek isteğiyse, kamptan kaçabilmek.

Kaledeki Yalnızlık

Türk sinemasının başarılı oyuncu ve yönetmenlerinden Volga Sorgu’nun yazıp yönettiği Kaledeki Yalnızlık, zor zamanlar geçiren bir kalecinin yalnızlığını futbol üzerinden anlatan başarılı bir film.

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
Lütfen adınızı giriniz.