erkekyerinibilsin

Türkiye’de ve dünyada kadın erkek eşitliğinin durumu ne yazık ki hala hiç iç açıcı değil… İşte, evde, sokakta bu eşitsizliği aşabilsek bile, ki bu bile mucize; söylemlerde bu ayrımı aşamıyoruz! Yaşamak istediğimizi bile haykırmak zorunda kaldığımız bu topraklarda duyduğumuz her söz, şahit olduğumuz her dava ve hak etmediğimiz her türden davranış bizi kırmaktan ziyade, artık daha güçlü kılıyor. Kadın gücünün bir araya gelindiğinde aslında nasıl ezilemez bir gerçek olduğunu gözler önüne seren birçok kanıt var… Yine de her şeye rağmen, dilimize yapışmış çirkin sözleri silip atamıyoruz! Buna karşılık dün gece, dünyaca tanınan müzisyen Gaye Su Akyol, bir tweeti alıntılayarak, o çirkin kalıpların başka versiyonlara uyarlandığında erkeklere nasıl hissettireceğini fark ettirmek ve artık belki de buna bir son vermek için bir akım başlattı: #erkekyerinibilsin.

Aslında her şey, ruqinq adlı kullanıcının 3 Haziran’da attığı tweetle başladı “Kocam isterse çalışabilir.”

Ve ardından Gaye Su Akyol, alıntılar yaparak söze devam edince olanlar oldu, #erkekyerinibilsin başlığı doğdu!

Gaye Su Akyol ile beraber birçok kadın, birçok erkek; birçok sanatçı ve birçok insan #erkekyerinibilsin demeye devam etti.

Hatta en sonunda, belediyelerden de bir ses duyduk!

Birkaç saatte 100 bini aşkın tweet ile gündemde 1. sıraya yerleşen #erkekyerinibilsin, hiç kuşkusuz Twitter tarihinin gördüğü en anlamlı akımlardan biri oldu!

Kimini rahatsız etti belki, ama söylemekte geç bile kaldık…
Bizce de #erkekyerinibilsin.
Hatta #herkesyerinibilsin!

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
Lütfen adınızı giriniz.