Nazım Hikmet 117 Yaşında Anma Etkinlikleri

0
8

Dünyaca ünlü usta şair, romancı, oyun ve anı yazarı Nazım Hikmet Ran, 117. doğum yıldönümünde, Sarıyer Belediyesi, Şişli Belediyesi ve Nâzım Hikmet Vakfı’nın ortaklaşa düzenleyecekleri etkinliklerle anılacak.

Lakabı ‘Güzel Yüzlü Şair’ veya ‘Mavi Gözlü Dev‘dir. İşte” Mavi Gözlü Dev” 117 yaşında. Türkiye’de serbest nazımın ilk uygulayıcısı ve çağdaş Türk şiirinin önemli isimlerinden olan Ran, uluslararası bir üne ulaşmış ve adı 20. yüzyıl’ın ilk yarısında yaşamış olan dünyanın en büyük şairleri arasında anılmıştır. Eserleri birçok dile çevrilmiştir. Aslen 20 Kasım 1901 tarihinde doğan Nazım Hikmet Ran ailesi tarafından sene kaybetmemesi için 15 Ocak 1902 olarak doğum tarihi kaydettirilmiştir. Resmi kayda göre bu yılda çeşitli etkinlikler ile doğum günü kutlanılacaktır.

15 Ocak 2019 günü saat 11.00’de şairin ülkesinden ayrıldığı son nokta olan Tarabya’da artık gelenekselleşen “Nâzım’a Karanfiller” etkinliği gerçekleştirilecek. Ardından, 18.30’da başlayacak ikinci etkinlik “Çocukların Barışı” konulu serginin açılışı ile gerçekleşecek. Nâzım Hikmet Vakfı girişimi, Türkiye PEN Yazarlar Derneği ve Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği’nin katkılarıyla, Nâzım Hikmet’in “Kız Çocuğu” şiiri, 30 kadar dile çevrilip, farklı ülke çocukları tarafından resimlerle yorumlanmıştı. Sergide çocuklar tarafından yapılan resimler ziyaretçileri ile buluşacak.

NAZIM İÇİN ÇALACAKLAR

Saat 19.30’da ise toplumsal ve kültürel dönüşümü de gerçekleştiren “Barış için Müzik Çocuk ve Gençlik Orkestra ve Koroları” bu kez Nâzım Hikmet için ve barış için söyleyip çalacaklar. Sergi ve Konser; Şişli Belediyesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde ücretsiz olarak gerçekleşecek.

 

 

 

Ayrıca  Nâzım Hikmet Vakfı’nın açıklamasına göre diğer etkinliklerde şu şekilde;

İZMİR NHKM KONAK HALK SAHNESİ: 12 Ocak Cumartesi günü saat 12.00’de (Gün boyu etkinlikler)

ADANA NHKM: 13 Ocak Pazar günü saat 14.00’de

İSTANBUL SES TİYATROSU: 13 Ocak Pazar saat 16.00’da

ANKARA NHKM: 15 Ocak Salı saat 20.00’de

 

Dinlemek isteyenler için Nazım Hikmet Ran’ın kendi sesinden “Hasret” şiiri buraya bırakalım.