Taranta Babu Sahnede

0
6

Türk şiirinin devi Nâzım Hikmet’in eserinden sahneye uyarlanan Taranta Babu, bu yıl usta şairin 117’inci doğum gününde sahnelenecek. İlk olarak 2017 yılında izleyicisi ile buluşan oyun bu yılda Nazım Hikmet anısına tekrar sahnelenecek.

Şiirleri neredeyse tüm dillere çevrilmiş, dünyanın en büyük ve tanınmış şairlerinden Nâzım Hikmet’in 117. doğum yıl dönümü, usta şairin Taranta Babu eserinin tiyatro versiyonuyla kutlanacak. Oyunda tiyatro sanatçısı Cansu Fırıncı rol alırken, yönetmen koltuğunda Harun Güzeloğlu oturuyor.

OYUNDA SÜRPRİZ VAR

Faşizm koşullarında, işgal altındaki memleketinde, sevgilisinin yolunu gözleyen Taranta Babu’ya yazılan 13 mektup, oyunu seyreden seyircilerden 13’üne emanet ediliyor. Mektuplardan birinde seyirciyi ayrı bir sürpriz bekliyor. Oyunda, İtalya’ya eğitim maksadıyla gelen Habeşistan’lı bir gencin kaldığı köhne otel odasında eşi Taranta-Babu’ya yazdığı mektupları konu alıyor. Gencin tutuklanmasından sonra odanın sahibi odayı başka birine kiraya veriyor. İsmi olmayan bu yeni kiracı ise tutuklanan gencin eşine yazdığı mektuplarına rastlıyor ve bunları bir şekilde yazara ulaştırıyor. Bu mektupları okuyan yazar Habeşistan’lı gencin gözlemlerinden faydalanarak İtalya’daki Mussolini dönemi faşizmine tüm detaylarıyla vâkıf oluyor.

 

PROGRAM

13 Ocak Pazar / 19.00 / Mall of İstanbul Moi Sahne

15 Ocak Salı / 20.00 / Bandırma Barış Manço Kültür Merkezi

16 Ocak Çarşamba / 20.30 / İzmir Konak Halk Sahnesi

17 Ocak Perşembe / 20.00 / Mudanya Uğur Mumcu Kültür Merkezi

22 Ocak Salı / 20.30 / NHKM Kadıköy

29 Ocak Salı / 20.30 / CKM Büyük Salon